Lupy

Lupy způsobené seoboroickou dermatitidou jsou větší, pokožka hlavy je načervenalá a svědí.

Lupy jsou šupinky odumřelé kůže. Horní vrstva kůže se přirozeně obměňuje všude po těle. U lupů je však z nějaké příčiny odumřelé kůže více než je normální. Ačkoliv v případě lupů zanedbatelné velikosti a bez svědivých začervenalých ložisek nejde o nikterak závážné onemocnění, nepodceňujte je. Často tak můžete zabránit komplikovanějšímu kožnímu onemocnění a to včas.

V případě seboroické dermatitidy jsou lupy výraznější, větší, odlupuje se z hlavy až několikamilimetrová suchá odumřelá kůže. Hlava navíc většinou znatelně svědí, objevují se výrazná ložiska a centra, kde se lupy objevují více. Často je pokožka kolem vlasaté části hlavy načervenalá a podrážděná. Rizikové pro vznik lupů může být používání agresivních vlasových prostředků, špatné oplachování přípravků z vlasů, příliš časté mytí vlasů (doporučuji 1-2 týdně max). Obecně lupy signalizují nedostatek minerálů a vitamínů (zejména pokud vám chybí zinek, selen a vitamíny komplexu B, přičemž mě pomohl B-komplex s pivovarskýma kvasnicema, které jsou na pleť fantastické).

Seboroická dermatitida ve vlasech
Seboroická dermatitida ve vlasech svědí jak čert
Doporučuji šampóny proti lupům s přísadou Ketokonazolu.

Přičinou lupů však může být přímo nějaký kožní nemoc – a pokud to není lupénka, většinou za nimi stojí seboroická dermatitida. Plísňové onemocnění se pak snadno může rozšířit i na oblast obličeje nebo dokonce i na trup. V případě, že vše nasvědčuje seboroické dermatitidě, rozhodně neváhejte a pořiďte si šampón proti lupům s přídavkem Ketokonalozu (Nizoral) nebo vynikající LA ROCHE-POSAY Kerium DS intenzivní šampon na lupy. Ten je sice dražší, ale rozhodně nebudete investice litovat – sám jsem jej vyzkoušel a ačkoliv Nizoral v ranném stádiu seboroické dermatitidy asi postačí, na větší potíže bych volil Kerium DS. Přijde mi šetrnější (jako by méně chemický) a přitom účinnější.

Vyhněte se zbytečnému stresu a pokud si myslíte, že stres a kvalita pleti a kůže spolu nemají nic společného, tak na to rychle zapomeňte. Stejně tak dbejte na to, abyste byli zdraví. Myslím tím, abyste posilovali svoji imunitu. Obranyschopnost organismu je přitom silně závislá na rovnováze mikroorganismů ve vašem trávicím traktu – dopřejte si proto probiotika a laktobacily. Mimochodem probiotika jsou i v kysaných mléčných produktech.

Z vlastní zkušenosti a z pozitivních ohlasů desítek lidí, kteří trpí seboreou doporučuji tyhle šampony a kosmetiku