Můj příběh

Seborhoická dermatitida nebo-li seborea je neinfekční kožní nemoc.

Se seboroickou dermatitidou jsem se potýkal asi půl roku. Prvně jsem zaznamenal její příznaky v době, kdy jsem hodně cvičil a nepřiměřeně zvýšil příjem proteinů pro růst svalů. Jak už to u seboroické dermatitidy chodí, tělo možná vyhodnotilo bílkoviny jako nepřítele a začalo se bránit. Souviselo to v mém případě s vícero dalšími problémy – při cvičení se často zapotíte, často se pak sprchujete a dostává se na postižená místa voda, která dlouho schne. Díky zvýšenému příjmu proteinů a zřejmě i BCA aminokyselin + změně stravy mohlo dojít v mém těle také k hormonální nerovnováze. Přičtu-li k tomu dlouhodobé potíže s játry a vyšší cholesterol, vlastně se ani nedivím, že jsem skončil jako seboroik.

Kvalita kůže na mém těle nebyla tehdy moc valná, trpěl jsem na plísně nohou a už od mala mívám čas od času potíže s lupy, kterým jsem nepřikládal nějaký význam. Obojí však hraje velkou roli v dalším vývoji kožní nemoci typu seboroické dermatitidy. Fotografie z první fáze seboroické dermatitidy, která se prvně objevila na čele, bohužel nemám. Kdo by se také fotil s takovou frajeřinou, že? Seborea postupovala systematicky z čela do obočí, nad oční víčka, za uši a trochu jsem ji míval i pod nosem v místech, kde je knír. V té době jsem začal zjišťovat o co jde a hledat řešení.

Vyloučil jsem brzy běžné ekzémy, akné či lupénku, stejně jako alergii na slunce apod. Diagnóza seboroické dermatitidy netrvala u mě dlouho, sám jsem našel na internetu příznaky, které odpovídaly tomu, se jsem na sobě pozoroval. Začal jsem experimentovat s micelární vodou, krémy na ekzémy a kde čím – celkem bezhlavě. Nějaké extra zlepšení se však nekonalo. Až do chvíle, kdy jsem se do problému ponořil více a nastudoval si skutečně haldy materiálů o projevech nemoci, možných příčinách, souvislostech s pH moči a krve (překyselení organismu), stejně jako o souvislosti s plísněma a kvasnikovým onemocněním kůže. Důležité je, nevykašlat se na to, protože pak by to bylo jen a jen horší. Zkuste s tím bojovat a pokud nebudete úspěšní, navštivte včas dermatologa, ikdyž k těm jsem celkem skeptický (nikdy o Vás toho nebudou vědět tolik jako Vy sami o sobě).

Takto vypadlo mé čelo nedávno, kdy jsem zaznamenal lehkou recidivu seboroické dermatitidy. Druhé foto je pak po pár dnech, kdy jsem opětovně detoxikoval organismus a poctivě se vrátil ke zdravé životosprávě, jejímž následkem je i opětovná mineralizace organismu a acidobazická rovnováha.

Mé řešení

Základem k prvnímu úspěchu bylo zjištění, že je potřeba zbavit se v postižených místech kvasinek. K tomu lokálně pomáhají různé přísady šampónů a čistících pěnivých gelů pro seoborické dermatitidě. Pokud máte i lupy a svědí vás hlava (tj. seborea není jen v obličeji, ale i ve vlasech – což byl můj případ), pak bych doporučoval jako řešení kvalitní šampon proti lupům. Odzkoušel jsem jich vícero, ale funkční jsou dle mého názoru jen dva – Nizoral s přísadou Ketoconazolu a LA ROCHE-POSAY Kerium DS intenzivní šampon na lupy. Stačí jimi zpočátku časteji (cca 2x týdně mýt hlavu a zároveň čelo a postižená místa na obličeji – pozor na oči!). Jakmile ustoupí nejhorší fáze, stačí už jen jednou za týden, později za 14 dní – tak aby neměla nemoc šanci na recidivu.

Brzy jsem také pochopil, že je potřeba omývat čelo a obličej téměř výhradně micelární vodou (Bioderma Sensibio, Sensibio AR či Sébium podle typu pokožky) – běžnou vodu jen při sprchování a mytí hlavy (vlasy a obličej pak vždy rychle osušit). Po umytí pak nanáším čistící krém Kerium DS nebo třeba zklidňující emulzi od Uriage (mívaji ji někdy přímo v kamenných prodejnách Dr. Max), podle toho co mám zrovna koupené a po ruce.

To je vše ke kosmetice. Zásadnější vliv má však životospráva a zdravý životní styl. Omezil jsem příjem živočišných tuků, přestal jsem se cpát sladkostma, čaj sladím stévií nebo medem, jinak raději piju hořký. Obecně piju hodně čisté vody (žádné slazené minerálky). Se sportem jsem opatrnější – nepřetěžuju se, ale také neležím na pohovce. Kulturistické preparáty jsem vyměnil za doplňky stravy, které pomáhají proti překyselení organismu, pročištění (jaterní očista, zlepšení hladiny cholesterolu) a zejména k eliminování kvasinek a plísní.

Odkazy na vše co běžně používám, jsou vpravo (resp. u mobilních prohlížečů níže). Samozřejmě nepoužívám vše dohromady – vždy jeden šampon, jednu micelární vodu, jeden krém – vše vydrží na dlouho. Cítím se skvěle – díky Biodeur nemám plíseň na nohou, seborea zmizela a objevuje se jen vyjímečně a v menší míře, cholesterol mám v normě a i jaterní testy se mi zlepšily. Mám energii, chuť a sílu věnovat se dál svým koníčkům, chodit mezi lidi, sportovat, tvořit, věnovat se rodině … prostě všechno je OK. Moje poselství zní: „Nevzdávejte to!

Takto vypadá mé čelo a obočí dnes. Ten pocit, že se na vás lidé neohlíží, neošklebují se a hlavně „neštítí se vás“ je opravdu k nezaplacení! Navíc jsem zlepšil své zdraví komplexně, věřím totiž jen v celkové uzdravení – neexistuje možnost uzdravit se selektivně.

Z vlastní zkušenosti a z pozitivních ohlasů desítek lidí, kteří trpí seboreou doporučuji tyhle šampony a kosmetiku