Prevence proti koronaviru
Ve facebookové skupině si pár lidí stěžovalo na výrazně zhoršené symptomy seboroické dermatitidy po prodělání onemocnění COVID-19. „Docela se mi to předtím dařilo držet v mezích snesitelnosti, ale teď už se mi ložiska rozlézají i zpod vlasové části… prostě hrůza, navíc to i víc svědí a bolí, o šupinách ani nemluvím…“ napsala Štěpánka.
Spojitost mezi seboreou a covidem možná někdo neočekával, ale je tam. Obojí souvisí do značné míry s imunitou. Covid velmi zásadním způsobem vysiluje organismus a stav pokožky, který byl před nemocí akceptovatelný se po prodělání COVID-19 znatelně zhoršuje.
Koronavirus prevence

Samozřejmě je lepší chránit se a dbát na prevenci. Než čekat, co s tělem koronavirus udělá. To raději investovat trochu více času relaxaci, spánku, meditaci a cvičení, které posílí naši imunitu. Nebudu tady řešit hygienu, odstup, roušky ani nic podobného. To přeci známe. Pojďme k věci.
Pokud spíte výrazně méně než 7 hodin, měli byste zbystřit a popřemýšlet o změně. Byť si třeba mnozí podnikatelé namlouvají, že spánek je ztráta drahocenného času a zabiják produktivity, opak je pravdou. Odpočinutý a zregenerovaný organismus podává větší výkon a jeho produktivita je vyšší, což znamená, že v kratším čase zvládnete více. Navíc ve spánku se uvolňuje nejvíce růstového hormonu potřebného pro regeneraci a pevné zdraví. O kvalitě a vlivu spánku na zdraví bude určitě samostatný článek.
Relaxace a meditace jsou časem odpočinku a klidovým stavem pro mysl, která může být v současné době často přehlcená spoustou informací (od politiky až po černou kroniku) a zatížená neustálým přemýšlením o koronavirové krizi, epidemii, možné ztrátě práce, dětech a podobně. To vše přirozeně směřuje ke stresu a ten je jak známo jedním z faktorů přímo ovlivňujících symptomy seboroické dermatitidy. A není to jen seborea. Stresový hormon kortizol snižuje hladinu zdraví prospěšných hormonů a tím snižuje obranyschopnost organismu.
Zatímco relaxace a meditace uvolňují ducha, k posílení těla je potřeba pohyb. Nemusí jít přímo o cílené cvičení. Skvělá je chůze na čerstvém vzduchu, plavání nebo třeba práce na zahradě. Pohyb má blahodárné účinky a předchází nebo zlepšuje spoustu zdravotních potíží. Obezita, vysoký tlak / cholesterol, artróza a jiné kloubní problémy – to vše lze do značné míry regulovat pohybem. V kontextu koronaviru je však zásadní zvýšená spotřeba kyslíku, hlubší dýchání a tím i prokrvení. Koronavirus ohrožuje především dýchací soustavu a tak je pravidelný pohyb na vzduchu – ideálně na slunci – tou nejlepší prevencí.
Strava pro silnou imunitu
Základem prevence většiny zdravotních potíží je strava. Pestrá, vyvážená, s dostatkem mikroživin. Mimochodem, kdo ví, co v této souvislosti znamená pestrost a vyváženost? Je to prosté, čím více druhů potravin – byť v menším množství – konzumujete, tím větší šance je, že vám nebudou chybět některé z mikronutrientů a když, tak ne kriticky jako v případě monotónní stravy založené na omezeném počtu potravin (typicky dlouhodobé eliminační nebo hubnoucí diety). Stejně tak by neměla být strava založená na jedné makroživině – třeba jen tucích nebo bílkovinách. Měl by tam být nějaký poměr a zastoupení sacharidů, tuků i bílkovin. Ten poměr není daný, je individuální a každému z nás vyhovuje něco jiného. To je ta vyváženost.
Co razím osobně už od doby, kdy jsem se léčil se seboreou, jsou celistvé potraviny. Takové, které jsou netknuté člověkem, co nejblíže přírodě. Ty nemají čárový kód nebo značku a když, tak třeba jen na pytlíku s čistou rýží. To znamená banán, jablko, brambor, ryba, ořech, cibule … Není to tyčinka Mars, Nutella nebo MacMenu. Namísto rohlíku pohanka nebo ovesné vločky. Místo mléčné čokolády raw kakao nebo alespoň kvalitní hořká čokoláda. Klasické brambory jako náhrada za hranolky a tak dále.
Samozřejmě strava je ohromné téma, které je složité a vydalo by na hodně těžkou knihu. Pokud se však budete řídit alespoň tím, co jsem nastínil k celistvým potravinám, určitě uděláte velký a zásadní krok směrem k celostnímu zdraví.
Doplňky stravy jako prevence proti covidu
Vitamíny D3, K2 a omega 3 mastné kyseliny
Z pohledu prevence proti koronaviru jsou již známé doplňky výživy, které mohou naprosto zásadně snížit riziko těžkého průběhu nákazy. Patří tam vitamín D3 spolu s K2. V naší zeměpisné poloze a s ohledem na zimní období s minimem slunka supluje D3 jinak přirozenou tvorbu vitamínu D v těle. S vitamínem K2 se zvyšuje biologická dostupnost déčka.
D3 i K2 jsou vitamíny rozpustné v tucích. Ideální je tak kombinace s rybím olejem plným omega 3 mastných kyselin. To je superzbraň, která je známá a funkční. Přitom česká veřejnost o tom ví, dle mého názoru, stále velmi málo. V aktuálním zimním období s přihlédnutím na stav epidemie a obecně známý fakt velmi nízé hladiny vitaminu D v těle Evropanů se doporučuje 4 000 až 5 000 UI (jednotek) vitaminu D3 denně.
Je možné zvolit preparáty s vysokým obsahem D3 jako je Nutricius Vitamín D3 EXTRA s obsahem 2 500 UI v tabletě a nebo si dát během dne více tablet s menším obsahem D3 (většina má 1 000 UI v tabletě, některé i méně). Kromě tablet je dostupná i tzv. lipozomální forma v kapičkách, které se nakapou pod jazyk a díky tomu je vstřebatelnost vyšší a rychlejší. Případně ve formě tekutiny ředitelné vodou či džusem. Pokud však víte jak kombinovat s K2 a omega3, není tak zásadní rozdíl – mnohem důležitější je vůbec ten krok k suplementaci těchhle vitamínu udělat.
Vitamín K2 lze koupit zvlášť nebo v kombinaci s D3. Za mě lepší formou je MK4, byť většina prepatárů na trhu je ve formě MK7. Ale zase, lepší něco než nebrat K2 vůbec. Je to elementární živina pro správnou srážlivost krve a hlavně zdravý stav kostí. Z pohledu imunity je důležitější D3.
Vitamín C / Acerola
Běžná denní doporučená dávka vitaminu C je 90 mg. V kontextu prevence koronaviru je to až 1 000 mg vitamínu C denně. Vysoký obsah vitamínu C najdete v citrusových plodech, zelenině a ovoci obecně. Získat 1g denně ze stravy už by ovšem znamenalo sníst až nezdravé množství ovoce z pohledu přijatých jednoduchých cukrů. Osobně jsem spíš pro přírodní zdroje vitamínu C (např. superpotravina Acerola) i v doplňcích stravy, ale službu udělá i klasická kyselina askorbová s postupným uvolňováním.
Probiotika a prebiotika
Zdravý a silný mikrobiom je faktorem určujícím imunitu a obranyschopnost právě proti virovým onemocněním. A je jedno zda jde o chřipku nebo jakoukoliv formu SARS. Kromě stravy optimalizované pro tyto účely (to by bylo na hodně dlouho) lze střevní mikroflóře pomoci suplementací probiotik a prebiotik.
Probiotika jsou zdraví prospěšné bakterie. Mohou vnizkat mléčným kvašením nebo jiným typem fermentace. Existuje více druhů bakterií prospěšných lidskému zdraví a čím větší škálu a množství daný přípravek obsahuje, tím lépe. Probiotika se živí prebiotiky, což může být zjednodušeně řečeno specifická vláknina. Jedno bez druhého nemá příliš velký smysl, protože nebude-li mít prospěšná bakterie ve vašich střevech obživu, zemře a vy utratíte peníze za probiotické doplňky zcela zbytečně.
Ačkoliv to bude pro někoho nové a možná znít šíleně, naše tělo z velké části tvoří přátelské či nepřátelské bakterie. Tady se dostáváme k zásadnímu pojmu a za mě tématu, které může do budoucna být cestou ven k uzdravení se ze seboroické dermatitidy. Tím je mikrobiom – soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a prvoků žijících na a v těle člověka. Největší část mikrobiomu představuje střevní mikroflóra (mikrobiota). A právě tu si potřebujeme hýčkat a posílat ji jak papání (prebiotika), tak doplňovat nové přátelské bakterie (probiotika).
Na trhu je samozřejmě hromada preparátů a mnoho z nich je bez hlubších znalostí jen tahákem na vaše peníze. Sami o sobě totiž nemohou a nebudou fungovat. Tohle vidím na samostatný článek, tak jen ve zkratce. Zapomeňte na probiotika a laktobacílky v ceně do 100 Kč. Probiotika by měla ideálně obsahovat více kmenů a dostatečné množství bakterií + rovnou i prebiotika. Ty levnější obsahují inulin (třeba ProbioLact), dražší pak fruktooligosacharidy ( Biopron 9 Premium je dobrou volbou v poměru cena / výkon).
Beta-glukany, adaptogeny a medicinální houby

Příroda a organismy, které na nás útočí jsou a budou stále chytřejší. Naštěstí i věda a medicína jdou mílovými kroky kupředu. Je potřeba, abychom se v oblasti zdraví vzdělávali a používali taktéž stále silnější a chytřejší řešení. Jednou z cest jsou beta-glukany stimulující bílé krvinky. Najdete je v pekařských a pivovarských kvasnicích (co já jsem se najedl Pangaminu za mých „kulturistických“ let), mořských řasách (Spirulina, Chlorella) nebo obilí (Zelený ječmen, pšenice či oves).
Velký obsah beta-glukanů mají léčivé houby jako třeba u nás nejznámější Hlíva ústřičná. Medicinální houby jsou silnými adaptogeny, což znamená, že zvyšují odolnost organismu vůči stresovým situacím, zraněním, tělesné únavě a změnám podmínek, na které pomáhají adaptovat se. Mezi ty nejsilnější patří leskorka leská nebo housenice čínská. Adaptogenní účinky však mají i rostliny, které zná už po staletí tradiční čínská medicína či indická ajurvéda. Některé z nich možná dobře znáte. Jsou to ženšen, rozchodnice růžová (Rhodiola), eleuterokok ostnitý, klanopraška čínská, kustovnice čínská (Goji) či lékořicé lysá. Dáme si pendrek? Kdepak, to bychom popřeli naši vizi celistvých potravin. Raději vylouhovat čistou bylinu ve formě sladkého čaje.
Lze koupit rychlotest na covid?
Ano, rychlotesty na COVID-19 se dají sehnat na internetu. Mají 97,5% úspěšnost, takže celkem super vypovídající hodnotu a ani nestojí moc. Jeden test vyjde zhruba na 300 Kč, což je ve srovnání s testy v nemocnici pro samoplátce nebe a dudy. Měl by se prodávát pouze zdravotnímu personálu, ale v současné situaci by byl stát asi sám proti sobě, kdyby chtěl pokutovat lidi za to, že se chtějí více testovat. Aplikuje se píchnutím do prstu.
Co když už covid mám?
Sám jsem COVID-19 prodělal s celou rodinou na konci roku 2020. Děti bez téměř potíží, žena ztratila čich a chuť na měsíc a zpočátku měla klasické příznaky (bolesti kloubů, slabost, únava, mírá teplota). Tchána bohužel hospitalizovali se zápalem plic a dostával se z toho asi tři měsíce. Já dopoval notnou dobu předtím 2 500 UI vitamínu D3, rybí olej a multivitaminerál, tak jsem měl průběh velmi mírný (párkrát běhavka a konec).
Když už COVID-19 dostanete, zkuste se držet výše uvedených doporučení a přidejte kolostrum + nějaké další varianty protizánětlivých potravin (třeba česnek a koření jako kurkuma, skořice, chilli nebo zázvor). Kolostrum je silně protizánětlivé a pomůže tělu lépe překonat fyzickou a psychickou zátěž spojenou s nákazou. Pokud máte doma jen česnek, cibuli a zázvor, neváhejte a pošlete je do sebe třeba s medem.
Vězte, že zdraví je celostní komplexní věc a selektivní léčba nemocí je podle mě nesmysl. Domnívat se, že najdete lék výhradně na seboroickou dermatitidu, je pošetilé. I proto stále více lidí, ale i lékařů, tíhne při léčbě civilizačních chorob k alternativám jako je celostní medicína, ajurvéda či tradiční čínská medicína. Konvenční medicíná má své místo zase v oblastech, na které je krátká přírodní léčba.