Jak léčit seboroickou dermatitidu

Seborea je chronické kožní onemocnění, jež nelze zcela vyléčit. (alespoň to takto tvrdí dermatologové)

Špatnou zprávou na začátek je fakt, který tvrdí dermatologická veřejnost a sice, že toto kožní onemocnění nelze vyléčit. Z pohledu dermatologu a trichologů sice existují nějaké formy léčby, ale podle nich můžete maximálně kontrolovat výskyt symptomů. Je fakt, že jde o chronické onemocnění, které se může znovu objevit kdykoli v průběhu života – třeba zrovna v době nemoci nebo při zvýšeném stresu.

Dermatologové obvykle doporučují používat k ošetření vlasové pokožky šampóny s obsahem Ketoconazolu, který dokáže odstranit šupinky kůže a působí proti tvorbě nových lupů. Pokud však tyto šampóny nezaberou, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Dermatolog vám předepíše zřejmě silnější léky, ale s největší pravděpodobností bude stále léčit důsledek, nikoliv příčinu. Jestliže důvěřujete více přírodní léčbě, můžete si zkusit pokožku hlavy potírat odvarem z kořene kopřivy, který působí hojivě, a studovat informace kolem zdravé výživy, překyseleného organismu a mikrobiomu.

Podle mého názoru lze vyléčit vše, ale musí člověk chtít a věnovat tomu maximální úsilí (což dokáže jen mizivé procento z nás). Pokud budete seborhoickou dermatitidu studovat na internetu, zjistíte brzy, že má souvislost s životním stylem. Doporučuje se omezit smažená a tučná jídla (především některé živočišné tuky), pasterizované mléko a sýry, dále rafinovaný cukr a sladkosti obecně, bílou mouku, polotovary a fastfoody. Naopak do jídelníčku zařaďte velké množství syrové zeleniny a trochu ovoce. Je potřeba zbavit se primárně všech plísní na kůži, které jsou většinou kvasinkového původu a živí se cukrem. S tím souvisí i acidobazická rovnováha v těle – nastudujte si něco o překyselení organismu a snažte se o odkyselení svého těla.

Pomůže Vám velmi užívání doplňků stravy s obsahem vitamínů podporujících regeneraci a výživu kůže. Jde především o beta karoten (provitamín A), který působí proti infekci a snižuje vysušování kůže, vitamín C (na podporu obranyschopnosti) a vitamin E (podpora regenerace, doporučuji silný preparát s obsahem alespoň 400 jednotek), dále minerálů zinku (napomáhá při hojení) a selenu (který má silné antioxidační účinky). Dále se doporučují preparáty s obsahem probiotik (zejména lactobacilu acidophilu). Tyto mléčné bakterie brání růstu patogenních a hnilobných bakterií. Zabraňují tak rozvoji plísňových a houbových onemocnění a zvyšují odolnost vůči mikrobiálním a virovým infekcím. B komplex je potřebný pro zdravou kůži a vlasy.

Seborea vyžaduje komplexní léčbu

Vzhledem k tomu, že naše zdravotnictví nikdy nepřistupuje k pacientům komplexně a nezná jejich kompletní anamnézu, nikdy nemůže mít u kožních onemocnění takové úspěchy jako samotný pacient, který nejlépe ví co a jak moc jej trápí, stejně jako nejlépe zná svoji životosprávu, ostatní zdravotní obtíže a podobně. Komplexní přístup k seboroické dermatitidě je dle mého názoru klíčovým faktorem úspěchu. Osobně jsem měl v minulosti potíže s játry, vyšší hladinu cholesterolu, trpím občas plísní na prstech/nehtech u nohou. Co je důležitější je fakt, že jsem byl kojený pouze 14 dní a v dětství jsem užíval mnohokrát antibiotika, což nebude ideálním základem pevné imunity a nezlomitelného mikrobiomu.

Věřte nebo ne, ale řešením vnitřních potíží s cholesterolem a játry, se mi do značné míry upravila i seborea. Dost mi pomohlo zaměření se životosprávu – od stravy přes mentální hygienu až po relaxaci, spánek a přehodnocení toho, co je pro mne v životě důležité. Čím dál, tím více, vidím cestu v současných objevech kolem mikrobiomu, vlákniny ve stravě a posilování imunity (včetně studených sprch :). Vynikající jsou preparáty Symbio enzymy, stejně tak mohu doporučit přírodní antibiotikum jako je česnek, který má silné antimikrobální účinky a posílí i imunitní systém (normalizuje krevní tlak a trávení). Ve formě kapslí/tablet navíc nezpůsobuje negativní reakce organismu jako tomu je u syrového česneku a dokonce ani není cítit z úst.

Teprve ve chvíli, kdy budete mít vyřešený celkový zdravotní stav, acidobazickou rovnováhu a zlepšíte svůj životní styl (zejména stravu), mohou mít velmi pozitivní účinek i šampóny a další dermatologická kosmetika. Šampony většinou obsahují syntetické i přírodní látky s antimykotickým účinkem. Bývají často zařazovány do skupiny léčebné kosmetiky. Existuje velké množství druhů dle typu vlasů a lupů. Zpravidla však řeší důsledek a nikoliv příčinu potíží se seboreou. Příčinu musíte hledat v každém individuálním případě sami. Někdo třeba začal brát silnější léky nebo doplňky stravy, které mění hormonální rovnováhu těla a jiný zase přestal dbát na zdravý životní styl a přijímá tak v potravě extrémně mnoho sacharidů (hlavně jednoduchých cukrů v podobě sladkostí) a k tomu třeba kouří a pije. Někdo má oslabenou imunitu díky tomu, že v mládí často bral antibiotika a nyní by potřeboval prebiotika (vlákninu) a probiotika. Takto bychom mohli pokračovat, prostě je to vždy na každém z nás, jak se ke svému zdraví postavíme.

Je moudré starat se o své zdraví a zajímat se o to, jak můžete svému zdraví pomoci. Sám studuji literaturu, odborné články na internetu a časopisy o zdraví. Vždyť velká část informací na tomto webu je převzata z knihy Pryč s kyselostí německého léčitele a terapeuta Kurta Tepperweina. Překyselení organismu je v současnosti jednou z nejnebezpečnějších civilizačních chorob, protože zdraví je bezprostředně závislé na rovnováze mezi kyselostí a zásaditostí našeho těla. Překyselení způsobuje většinu nemocí a důkladné odkyselení a doplnění minerálních látek v těle tvoří základ každé terapie.

Z vlastní zkušenosti a z pozitivních ohlasů desítek lidí, kteří trpí seboreou doporučuji tyhle šampony a kosmetiku