Seboroická dermatitida v obličeji

Nejčastějším místem výskytu seboroické dermatitidy v obličeji je čelo, okolí očí a nosu.

Na čele může vznikat nejprve suché a lehce zarudlé místo, které se později stává více zarudlým a je náchylné především na mytí vodou z vodovodu. Proto ačkoliv je pro seboroickou dermatitidu důležitá dostatečná hygiena, nedoporučuje se vysušovat a dráždit postižená místa vodou z kohoutku a nebo dokonce parfemovaným mýdlem. Naopak, je potřeba používat čisté micelární vody a pěnivé gely či šampóny proti seboroické dermatitidě.

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit pro mytí obličeje nahrazení vody z kohoutku micelární vodou. Sám jsem v rámci léčby používal micelární vody Hydrabio H20 (pro dehydratovanou, suchou a citlivou pleť) nebo Sensibio H20 (pro citlivou, normální až suchou pokožku) značky Bioderma.

Jednou týdně až jednou za 14 dní (podle toho jak moc se stav zhorší) pak čistím postižená místa na obličeji - vždy po koupeli nebo mytí hlavy. Místa na čele a kolem nosu čistím šampónem (není to nic divné, šampon není jen na vlasy) NIZORAL proti lupům a nebo legendární šampon proti lupům Bioderma Nodé DS+. Šampon vyjímečně smíchám s vodou (jinak totiž ani nevypění, možná to lze ale také řešit micelární vodou). Nanesu na čelo a kolem nosu, rozetřu až se vytvoří dostatečná pěna a pak nechám cca 5 minut působit. Poté obličej omyju a vysuším čistým ručníkem. Obecně není dobré nechat na postižených místech vodu dlouhou. Jakmile je obličej vysušen, ponechám ještě asi 5 až 10 minut na zklidnění pokožky a nanesu nějaký hydratační krém - nejlépe Zklidňující čistící krém Bioderma DS+, který ovšem není nejlevnější. Je možné, že se po vyschnutí pokožky ještě odloupnou nějaké ty šupinky kůže, ale to je jenom dobře - jde o odumírající pokožku napadenou kvasinkama.

Je pravdou, že stav pokožky obličeje je znatelně lepší v letním období. Způsobeno je to zdravějším životním stylem - více se pohybujete a ještě na čerstvém vzduchu, dopřáváte si slunění, jí se víc ovoce a zeleniny, prostě celkově jde o prospěšnější období než je zima, kdy je člověk zalezlý doma, má minimum pohybu, málo slunce a cpe se cukrovím a masem.

Seboroická dermatitida v obličeji
Na čelo, do obočí a okolí nosu se seborea šíří často z vlasaté části hlavy, kde se vyskytuje v podobě lupů. Tam pak mohou vznikat jasně vyhraničená světle červená ložiska, ze kterých se olupují jemné žlutavé až bílé šupinky kůže - ty mohou být suché i mastné.
 

Pokud existuje - a s největší pravděpodobností to tak i bude - nějaká spojitost Vašich potíží se seborhoickou dermatitidou a lupama ve vlasové části hlavy, pak je potřeba řešit primárně lupy. Pro ty doporučuji také šampon NIZORAL nebo LA ROCHE-POSAY Kerium DS intenzivní šampon na lupy, který zaručuje dvojí účinek tím, že omezuje příčinu lupů a zároveň zabraňuje jejich opětovnému návratu.

Bez kvalitní a celkem drahé kosmetiky se rozhodně neobejdete - zevní léčba je základem úspěchu, ačkoliv bych osobně také raději řešil vnitřní příčinu. Tou údajně bývá hormonální nerovnováha (je pravdou, že jsme se se seboroickou dermatitidou setkal poprvé po pár měsících intenzivního posilování a kompletní změně stravování s přidáním doplňků stravy, což může vést ke zvýšení produkce testosteronu apod.), přílišné pocení nebo naopak sekrece mazu v postižených místech, špatné stravovací návyky (hlavně příliš mnoho živočišných tuků a sladkostí) a další faktory.

Chcete-li pomoci i přesto zlepšením svého zdravotního stavu, pak bych doporučoval zaměřit se na tzv. stav "překyselení organismu". Díky tomuto stavu je v lidském těle nastartováno mnoho negativních věcí a seborea může být jednou z nich. Základem je tak eliminování alkoholu a cigaret, omezení mléčných výrobků, možná nasazení bezlepkové diety.

Konkrétně překyslení organismu si ověříte díky indikátorovým pH papírkům a samotnému překyslení zabráníte zdravým životním stylem (žádný alkohol a nikotin, hodně pohybu, více zeleniny a ovoce, méně živočišné stravy, vyhýbání se stresu, atd.). Pro rychlejší zajištění acidobazické rovnováhy pak mohu doporučit pH Minerals na odkyselení organismu.

 

Lékařské a medicínské zdroje

W

Pomohu Vám na sociálních sítích

F

Co mi skutečně pomohlo

Zkoušel jsem kde co, mastičky, konopí i micelární vody. Nic nepomohlo. Až ... Změna životního stylu směrem k celkovému zdraví je řešením seboroické dermatitidy

Nakonec jsem pochopil, že chybu musím hledat uvnitř sebe a ne na povrchu. Změnil jsem kompletně svůj životní styl, vyřešil acidobazickou rovnováhu a začal tělo zásobovat tím, co mu dlouho chybělo - tedy vitaminy, minerály, zdravými tuky a celkovou "živou" stravou.
celý můj příběh

O autorovi webu

Tento web jsem připravil pro všechny, kteří chtějí bojovat s rannou fází dermatitidy nejprve sami doma. Dermatologové tvrdí, že je nemoc nevyléčitelná, já tvrdím opak.”

Standa, 39 let

Doporučuji kosmetiku

Kosmetika Bioderma pro seboroickou dermatitidu