Seboroická dermatitida v obličeji

Nejčastějším místem výskytu seboroické dermatitidy v obličeji je čelo, okolí očí a nosu.

Na čele může vznikat nejprve suché a lehce zarudlé místo, které se později stává více zarudlým a je náchylné především na mytí vodou z vodovodu. Proto ačkoliv je pro seboroickou dermatitidu důležitá dostatečná hygiena, nedoporučuje se vysušovat a dráždit postižená místa vodou z kohoutku a nebo dokonce parfemovaným mýdlem. Naopak, je potřeba používat čisté micelární vody a pěnivé gely či šampóny proti seboroické dermatitidě.

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit pro mytí obličeje nahrazení vody z kohoutku micelární vodou. Sám jsem v rámci léčby používal micelární vody Hydrabio H20 (pro dehydratovanou, suchou a citlivou pleť) nebo Sensibio H20 (pro citlivou, normální až suchou pokožku) značky Bioderma.

Jednou týdně až jednou za 14 dní (podle toho jak moc se stav zhorší) pak čistím postižená místa na obličeji – vždy po koupeli nebo mytí hlavy. Místa na čele a kolem nosu čistím šampónem (není to nic divné, šampon není jen na vlasy) NIZORAL proti lupům a nebo legendární šampon proti lupům Bioderma Nodé DS+. Šampon vyjímečně smíchám s vodou (jinak totiž ani nevypění, možná to lze ale také řešit micelární vodou). Nanesu na čelo a kolem nosu, rozetřu až se vytvoří dostatečná pěna a pak nechám cca 5 minut působit. Poté obličej omyju a vysuším čistým ručníkem.

Obecně není dobré nechat na postižených místech vodu dlouhou dobu. Jakmile je obličej vysušen, ponechám ještě asi 5 až 10 minut na zklidnění pokožky a nanesu nějaký hydratační krém – nejlépe Zklidňující čistící krém Bioderma DS+, který ovšem není nejlevnější. Je možné, že se po vyschnutí pokožky ještě odloupnou nějaké ty šupinky kůže, ale to je jenom dobře – jde o odumírající pokožku napadenou kvasinkama.

Je pravdou, že stav pokožky obličeje je znatelně lepší v letním období. Způsobeno je to zdravějším životním stylem – více se pohybujete a ještě na čerstvém vzduchu, dopřáváte si slunění, jí se víc ovoce a zeleniny, prostě celkově jde o prospěšnější období než je zima, kdy je člověk zalezlý doma, má minimum pohybu na vzduchu, málo slunce a cpe se cukrovím a masem.

Seboroická dermatitida v obličeji
Na čelo, do obočí a okolí nosu se seborea šíří často z vlasaté části hlavy, kde se vyskytuje v podobě lupů. Mohou vznikat jasně vyhraničená světle červená ložiska, ze kterých se olupují jemné žlutavé až bílé šupinky kůže – ty mohou být suché i mastné.

Pokud existuje – a s největší pravděpodobností to tak i bude – nějaká spojitost Vašich potíží se seborhoickou dermatitidou a lupama ve vlasové části hlavy, pak je potřeba řešit současně i lupy. Pro ty doporučuji také šampon NIZORAL nebo LA ROCHE-POSAY Kerium DS intenzivní šampon na lupy, který zaručuje dvojí účinek tím, že omezuje příčinu lupů a zároveň zabraňuje jejich opětovnému návratu.

Bez kvalitní a celkem drahé kosmetiky se rozhodně neobejdete. Zevní ošetření sice neřeší příčiny, ale zlikviduje je alespoň na povrchu, zklidní a vyčistí pokožku. Pravá příčina je však jinde – tou údajně bývá překyselení organismu, slabá imunita, zhoršená kvalita kožního mikrobiomu, hormonální nerovnováha (je pravdou, že jsme se se seboroickou dermatitidou setkal poprvé po pár měsících intenzivního posilování a kompletní změně stravování s přidáním doplňků stravy, což může vést ke zvýšení produkce testosteronu apod.), přílišné pocení nebo naopak sekrece mazu v postižených místech, špatné stravovací návyky a další faktory.

Chcete-li pomoci i přesto zlepšením svého zdravotního stavu, pak bych doporučoval zaměřit se na tzv. stav „překyselení organismu“. Díky tomuto stavu je v lidském těle nastartováno mnoho negativních věcí a seborea může být jednou z nich. Základem je tak eliminování alkoholu a cigaret, omezení pasterizovaných mléčných výrobků, přidání spousty vlákniny (hlavně ze zeleniny), dodání vitamínů a minerálů, možná nasazení bezlepkové diety …

Konkrétně překyslení organismu si ověříte díky indikátorovým pH papírkům a samotnému překyslení zabráníte zdravým životním stylem (žádný alkohol a nikotin, hodně pohybu, kvanta zeleniny a trochu ovoce, výrazně méně masa a více ryb, orientace na základní / celistvé potraviny, vyhýbání se stresu, atd.). Pro rychlejší zajištění acidobazické rovnováhy pak mohu doporučit komplexní preparáty obsahující minerály. Osobně mám skvělé zkušenosti a božsky se cítím po mořské plazmě Quinton, která obsahuje praktickou celou periodickou řadu prvků. Alternativou pak mohou být třeba Schindeleho minerály v prášku. Chcete-li ušetřit a mít tzv. vše v jednom, skvělou volbou bude čistě přírodní multivitamín s minerály NEXGEN Pro.

Z vlastní zkušenosti a z pozitivních ohlasů desítek lidí, kteří trpí seboreou doporučuji tyhle šampony a kosmetiku