Seboroická dermatitida ve vlasech
Seborea ve vlasech je často primárním výskytem této neinfekční kožní nemoci.
Seborhoickou dermatitidu doprovází nadměrná tvorba kožního mazu, kterou následuje zvýšený mazotok (seboreou). Projevuje se jak na obličeji, tak právě ve vlasech ve formě lupů. Nejde však o ty běžně známé lupy zanedbatelné velikosti, nýbrž o lupy mnohdy o velikosti několika milimetrů. Kožní maz je bohužel ideální výživou pro řadu kvasinek a jiných mikroogranismů. U seboroické dermatitidy se tyto mikroorganismy prostě přemnoží. Jde především o kvasinku Pityrosporum ovale. Určité součásti mazu, zejména nižší mastné kyseliny, pak mohou působit dráždivě. Pokožka se tomu brání zánětlivou reakcí.
Podobně jako v případě klasických lupů, nemá seborea většinou pouze jednu příčinu. Jde často o souběh několika dílčích faktorů, které vznik onemocnění spustí. Zásadní je však především již zmíněná nadměrná produkce mazu z mazových žláz. Na některých oblastech pokožky, jako je například její vlasová část, brada, nebo hrudník, je velká hustota vlasových cibulek. V každém folikulu je malá mazová žlázka, která produkuje maz. Úkolem mazu je chránit vlas a pokožku před vysoušením a před vlivy vnějšího prostředí.
DOPORUČENÍ: Zkuste něco na odstranění lupů!
Najděte si šampón proti lupům s přísadou vhodnou i k léčbě seboroické dermatitidy.

Vlivem celé řady faktorů mohou tyto mazové žlázy produkovat více mazu, důsledkem čehož je nadměrné maštění vlasů. Spouštěčem může být hormonální nerovnováha, stres, počasí, nevhodný šampón, oslabený imunitní systém i některá onemocnění. Vinu může mít rávě plíseň jménem Pityrosporum ovale, která sídlí na lidské pokožce. Tato plíseň se živí kožním mazem a odumřelými kožními buňkami. V důsledku nadměrné produkce mazu může dojít k přemnožení populace této plísně, což zase vede k autoimunitní reakci spouštějící zánět kůže a odlupování šupinek kůže.
Pro ošetření vlasové části hlavy mohu doporučit výběr kvalitního a ověřeného šampónu proti lupům, který je deklarován jako prostředek proti seboroické dermatitidě. Jedním z nich je třeba vynikající LA ROCHE-POSAY Kerium DS intenzivní šampon na lupy.
Doporučit mohu z vlastní zkušenosti i Nizoral. Je to přípravek určený k léčbě kožních infekcí vyvolaných plísněmi nebo kvasinkami. Šamponem může být ošetřena vlasatá část hlavy i rozsáhlejší plochy na hrudi nebo v obličeji. Pomocí šamponu Nizoral můžete tyto infekce léčit a infekcím předcházet. Účinnou látkou je zde Ketoconazolum (ketokonazol doporučují často dermatologové, jelikož dokáže odstranit šupinky kůže a působí proti tvorbě lupů) v obsahu 20mg na 1g šampónu.