Seboroická dermatitida

Seborhoická dermatitida či seborea je neinfekční kožní nemoc

Seboroická dermatitida postihuje vlasatou pokožku hlavy, čelo, okolí očí a nosu, někdy i trup a záda. Seborea se vyznačuje mastnými, lupovitými a zánětlivými místy kůže. Pokožka napadená seboroickou dermatitidou je potažená červenými a žlutými šupinkami. Někoho může svědit, ale není to pravidlem. Seborea postihuje zejména části pokožky, které jsou v okolí mazových žlách.

Seborea se těžko identifikuje, je svými příznaky velmi podobná dalším kožním onemocněním jako je třeba atopický ekzém nebo lupénka. Spolehlivě však seoboroickou dermatitidu pozná zkušený dermatolog nebo tricholog proškolený na anomálie vlasů a vlasové pokožky. Nemoc nejčastěji postihuje kojence v prvních měsících života, stejně tak ovšem i mladé muže. Seboreu ovlivňuje především oslabený imunitní systém, klimatické podmínky, hormonální výkyvy, špatná životospráva a genetické dispozice. Jednou z příčin, nad kterými dermatologové spekulují, je nedostatek vitamínů. Jde především o vitamin B7 často také nazývaný vitaminem H nebo označován jako biotin. Kromě toho je důležitý i vitamín B6 ((pyridoxin hydrochlorid) a riboflavin (najdete jej také pod označením vitamín B2). Chcete-li pomoci svému tělu vyrovnat se nejen se seboroickou dermatitidou, ale i jinou kožní nemocí, doporučil bych Vám z vlastní zkušenosti pořídit si B-komplex. Chcete-li svou pleť podpořit a vyživit, nasaďte B-komplex – ideálně i s pivovarskými kvasnicemi – co nejdříve.

Další příčinou, o které se mezi odborníky mluví, jsou plísňové infekce – právě ty by mohly stát za seboroickou dermatitidou. Máte-li tedy potíže s plísní třeba na nohách, nehtech, tříslech a podobně, určitě Vám řešení těchto kožních potíží pomůže i se seboreou samotnou. Kvasinek (jež jsou příčinou seboroické dermatitidy) a plísní obecně se snadno zbavíte, pokud výrazně omezíte příjem sacharidů a zcela eliminujete konzumaci sladkostí. Kvasinky se totiž živí cukrem. Kromě zdravého životního stylu a zejména zdravého stravování můžete plísně zlikvidovat i pomocí antimykotik. Výborné jsou v tomto směru tzv. chytrá houba Biodeur, Vilcacora a Probiotika s hlívou ústřičnou. Veškeré přípravky a doplňky stravy pro plísním a kvasinkám najdete na eshopu DrMax.cz – většina zboží je skladem a vyzvednout si jej můžete zdarma v nejbliší lékárně. Já jsem s nimi maximálně spokojen.

Překyselení pokožky a měření pH

V nedávno publikovaném odborném výzkumu došli specialisté k závěru, že seboroická dermatitida je spojená s překyselením pokožky. Pokud je pH v krvi a moči velmi nízké, může lidský organismus chybně vyhodnotit bílkoviny jako škodlivé látky a začít se jim bránit tvorbou protilátek. Protilátky bojují s proteiny a spouští výrobu histaminu v tukových buňkách.

Kyselost a zásaditost organismu se udává v hodnotách pH (což je zkratka anglického výrazu „potential of Hydrogen“ aneb množství volných iontů vodíku H+). Udává se ve škále od 0 do 14, přičemž zcela neutrální je například čistá voda, jejíž pH má hodnotu 7. Při pH pod hranicí 7 jde o roztok kyselý a převažují v něm tedy kyselé látky. Ideální hodnota pH krve je 7,4 a pohybuje se v nepatrném rozmezí od 7,35 do 7,45. Hodnotu pH ve své moči zjistíte snadno pomocí indikátorových pH papírků, 80 ks těchto papírků pořídíte kolem dvou set korun.

Chcete-li zatočit s překyselením organismu, neobejdete se zřejmě bez úpravy svého jídelníčku. Zapomeňte zcela na kouření a alkohol, velmi zásadně omezte cukr a maso. Kromě toho jsou kyselinotvorné i mléčné výrobky, vejce, obilí a luštěniny, umělá sladidla, káva a samozřejmě chemikálie/drogy/léky (něco jiného jsou přírodní doplňky stravy). Naopak zásadotvorné jsou především zelenin a ovoce. Vyhýbejte se stresu, duševnímu napětí a snažte se zhluboka dýchat (ať už při pravidelných procházkách do přírody, při sportu nebo prostě jen tak).

Kromě zvýšené konzumace ovoce a zeleniny bych v začátku boje s překyselením organismu doporučoval podpořit celý ozdravný proces doplňky stravy jako jsou koloidní minerály nebo Schindeleho minerály v prášku. Mezi trochu dražší, ale z vlastní zkušenosti mezi silně účinné patří mořská plazma od firmy Quinton. Tu používají zejména vrcholoví sportovci po výkonu, kdy se z těla odplavuje potem a močí obrovské množství minerálů, které jim pak chybí. Skvěle však funguje právě v kritických stavech dermatitidy.

Z vlastní zkušenosti a z pozitivních ohlasů desítek lidí, kteří trpí seboreou doporučuji tyhle šampony a kosmetiku